• Malý slovníček ľudskosti

•

Myslíš si, že na tému ľudských práv, tolerancie, diskriminácie, šikanovania atď. si toho počul dosť a všetko o tom vieš?

Výborne, tak len pre prípad, že by si niektoré zabudol je tu pre Teba náš malý slovníček.

Agresia

nepriateľstvo a útočnosť so zámerom ublížiť

Agresor

útočník, ubližuje iným, poškodzuje cudzie veci, túži po moci, neschopný ovládať svoje správanie, napodobňuje negatívne vzory, má potrebu zviditeľniť sa, upozorniť na seba. Prevažne ide o človeka, ktorý má v niektorej oblasti života problémy.

Deklarácia práv dieťaťa

dokument, ktorý žiada od všetkých vlád sveta dôslednú starostlivosť o deti. Bol schválený Valným zhromaždením OSN 20.novembra 1959

Diskriminácia

dochádza k nej, ak sa s jedným človekom zaobchádza v podobnej situácii horšie ako s iným kôli rasovému pôvodu, náboženstvu, veku, zdravotnému postihnutiu...

Elektronické šikanovanie

šikanovanie a ponižovanie jednotlivcov alebo skupín formou osobných útokov uskutočňovaných prostredníctvom kanálov elektronickej komunikácie, ako je napr. e-mail, rýchle správy alebo krátke textové správy, tzv. sms. Z definície vyplýva, že ide o útok jedného dieťaťa (alebo skupiny detí) proti druhému, a to pomocou interaktívnych a digitálnych technológií (mobil, počítač s pripojením na internet)

Etnická skupina

skupina ľudí so spoločným jazykom a spoločnou kultúrou. Etnikom je národ, národnosť, kmeň

Intolerancia

neznášanlivosť, neuznávanie práv inej osoby možnosť slobodného vyjadrovania názorov a postojov

Kompromis

dohoda na základe vzájomných ústupkov

Konflikt

udalosť, proces, v ktorom sa jednotlivec alebo skupina snažia o dosiahnutie vlastných cieľov zničením alebo podriadením si iného jedinca alebo skupiny

Kyberšikana

Šikanovanie, ktoré sa deje prostredníctvom mobilných telefónov a internetu.

Ľudské práva

práva, ktoré prislúchajú každému človeku od jeho narodenia,

t.j. právo na život, osobnú slobodu a bezpečnosť

Morálka

súhrn hodnôt, noriem, cieľov a ideí,  ktorý reguluje správanie sa ľudí , najmä ich vzájomné vzťahy

Nacionalista

človek, ktorý prehnane uprednostňuje svoj národ pred ostatnými

OSN

Organizácia spojených národov, po anglicky United Nations Organisation (UNO, hovorovo UN) je medzinárodná organizácia združujúca 191 krajín Zeme, ktorých cieľom je zodpovednosť za zachovanie svetového mieru a bezpečnosti. Vyvíja tiež sociálnu činnosť. Patria sem UNICEF (Detský fond), UNESCO (Organizácia pre vzdelávanie, vedu a kultúru), WHO (Svetová zdravotnícka organizácia), UNHCR a iné agentúry.

Predsudky

názory, ktoré ľudia prijali bez pravdivých informácií skôr, ako by sa dali dokázať; bývajú hlboko zakorenené, ťažko sa ich zbavuje.

Rasa

skupina ľudí vyznačujúca sa spoločnými znakmi (farba pokožky, vlasov, očí, tvar lebky a pod.), ktorá vznikla v ranom období ľudstva

Rasizmus

teória , ktorá rozdeľuje ľudí podľa rasy ,hlásajúca nerovnosť ľudských rás, vedie k nenávisti voči ľuďom inej rasy alebo etnickej skupiny

Rovnoprávnosť

rovnaké práva pre  všetkých bez rozdielov

Sloboda

stav bez donucovania. Nemusieť robiť to, čo sa nechce. To však neznamená, smieť robiť, čo sa zachce. Pojem slobody sa preto odlišuje od pojmu svojvôle

Solidarita

vzájomná podpora, súdržnosť, porozumenie pre jednotlivca alebo celok; vedomie príslušnosti k určitému celku

Šikanovanie

je zlomyseľné obťažovanie, týranie, prenasledovanie so zneužitím moci, prevahy sily voči slabším. Môže byť slovné ( urážky, ohováranie...), alebo fyzické ( štuchanie, sácanie, kopanie, bitka...)

Teror

kruté fyzické aj psychické násilie, zastrašovanie, tyrania obyčajne zameraná proti politickému odporcovi

Xenofóbia

nedôvera, strach, obavy zo všetkého cudzieho

Milý študent/ka,

ak si sa stretol so slovom, ktoré v našom slovníčku nie je a myslíš si, že by bolo pre ostatných spolužiakov užitočné poznať ho, koordinátorka J. Tužáková ho tam rada doplní.

Ďakujem

Zaujímavé internetové stránky k téme:

www.zodpovedne.sk