• MODERNEJŠIA ŠKOLA"2021

• Naša škola sa zapojila do výzvy  Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky s názvom "Modernejšia škola". Na základe predloženého projektu a nášho zámeru zmodernizovať a skrášliť prostredie pre žiakov sme boli úspešní a následne v zmysle zmluvy č. 0488/2021 medzi poskytovateľom MŠVVaŠ SR a prijímateľom dotácie Mestom Poprad nám bola poskytnutá dotácia vo výške 30 000.- €.

Vypracovaný projekt - žiadosť:

Projekt_Modernejs__ia_s__kola_27.05.2021_13-00.pdf

Fotografie interiéru pred realizáciou projektu:

Fotografie interiétu po realizácii projektu:

Vecné vyhodnotenie poskytnutej dotácie

Stručný slovný popis prínosu dotácie pre rozvoj výchovy a vzdelávania

Našim cieľom v projekte „Modernejšia škola“ bolo vytvorenie priestoru pre zavedenie inovatívnych prvkov do vyučovania a tiež spríjemnenie prostredia vybudovaním nových a revitalizáciou už existujúcich oddychových zón pre žiakov.

Vďaka novovybudovanej učebni s NODE stoličkami si vie pedagóg ľahko prispôsobiť triedu na vyučovanie pri rôznych formách vo vyučovacom procese (tímová práca, skupinové vyučovanie, kooperatívne vyučovanie a v komunite.

Prostredie chodieb a učební sme obohatili o  edukačné polepy a portréty spisovateľov, čím sme nenásilným spôsobom podporili rozvoj obrazovej pamäte, logického myslenia a fantázie žiakov.

V odbornej učebni sme doplnili nábytok na školské pomôcky, v dvoch triedach sme vymenili opotrebovaný nábytok, dobudovali sme triedne oddychové zóny na I. stupni ZŠ a v ŠKD výmenou kobercov, doplnením sedacích prvkov a kobercových podložiek s motívom spoločenských hier.

V rámci projektu “Modernejšia škola” sa nám podarilo vybudovať nové a zmodernizovať už existujúce oddychové zóny. Priestory vybavené novými sedacími prvkami a hracími stolmi sú žiakmi využívané najmä počas prestávok medzi jednotlivými vyučovacími hodinami. Tiež sa využívajú aj v čase ranného a popoludňajšieho školského klubu na čítanie a hranie spoločenských hier.  Týmto sa nám podarilo dostať žiakov z tried do oddychových zón, kde si utužujú medziročníkové priateľské vzťahy. Vďaka sedacím prvkom rôznych tvarov vieme akýkoľvek priestor školy ľahko pripraviť na prednášky, besedy, diskusie a inovatívne prístupy vo vyučovaní.

Vypracovali sme jednoduchú anketu medzi žiakmi 3. - 9. ročníka. Na otázku, či vnímajú zmenu prostredia interiéru školy, z počtu 255 žiakov až 95,68% opýtaných odpovedalo áno, 94,90 % vníma zmenu pozitívne a u 80,78% žiakov táto zmena ovplyvnila využitie a trávenie voľného času počas prestávok.

Najpozitívnejšie ohlasy mali samozrejme nové hracie stoly, ktorých je stále „málo“,  spoločenské hry a sedacie prvky.

Na otázku, aký majú návrh na ďalšie zmeny – privítali by ďalšie hracie stoly, nové hry, viac sedacích prvkov, koberce a zóny v každej triede, trávenie prestávok v exteriéri školy, kde by sme v budúcnosti chceli vybudovať altánok.

Z uvedeného vyplýva, že žiaci vítajú takýto relax počas prestávok. Podnetné prostredie s možnosťou zapojiť sa do hry ich dokáže vytrhnúť z virtuálneho sveta.

Do ankety sa zapojilo aj 26 pedagógov, ktorí jednohlasne vnímajú pozitívne zmenu v interiéri školy, ako aj zmenu správania žiakov počas prestávok. Samozrejme, musia sa vysporiadať s vyšším hlukom počas prestávok, ktorý vzniká najmä v zónach pri hracích stoloch. Pedagógovia by ocenili dobudovanie čitateľského kútika, umiestnenie kníh encyklopedického charakteru pri sedacích prvkoch, viac hier na kratší časový úsek. Majú záujem o dobudovanie oddychových zón aj v ďalších triedach druhého stupňa, pretože pri realizácii projektu sme kládli dôraz na oddychové zóny v triedach pre menších žiakov prvého stupňa, nakoľko centrálna oddychová zóna vypĺňa chodbu, kde je najväčšia časť tried II. stupňa. V novej učebni s inovatívnymi tvarmi stoličiek NODE vidia prínos pri skupinovom vyučovaní, tvorbe projektov, kooperatívnom vyučovaní, písaní testov, vedia si ju predstaviť aj ako študovňu, resp využiť aj na krúžkovú činnosť.

Projektom „Modernejšia škola“ sa nám podarilo zrevitalizovať priestory školy a vytvoriť podnetné a príjemné prostredie pre žiakov, v ktorom sa cítia dobre nielen počas prestávok, ale aj na vyučovaní. Využijeme každú novú príležitosť, kedy sa budeme môcť zapojiť do ďalších projektov, aby sme naplnili očakávania najmä našich žiakov, ale aj pedagógov.

Zóna prízenie pred realizáciou projektu            Zóna prízemie po realizácii projektu

... a iné zmeny