• MONEY MASTER CHALLENGE 2024

14. 10. 2024

Finančná gramotnosť – súbor znalostí, ktoré človeku umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zaobchádzať v rôznych životných situáciách. V 21. storočí sú mnohé naše rozhodnutia ovplyvnené alebo spojené s finančnou situáciou  a financiami. Prudký rozvoj informačných technológií zapríčinil, že deti sa pohybujú v inom svete finančných operácií ako sa pohybovali ich rodičia.

Významnú úlohu preto hrá pri šírení finančnej gramotnosti škola . Súčasťou vzdelávania detí v tejto oblasti sú rôzne aktivity. Jednou z nich je aj zapojenie žiakov našej ZŠ s MŠ  - presnejšie zástupcov 6.A a 7.A – do medzinárodnej on-line kvízovej súťaže MONEY MASTER CHALLENGE 2024, ktorú organizovalo Múzeum sporenia v talianskom meste Turín. Do súťaže sa zapojilo 77 tried zo Slovenska.

Otázky boli zaujímavé i poučné a pre  ďalšie napredovanie  detí v oblasti finančnej gramotnosti  veľmi podnetné. Už teraz sa tešíme na ďalšie podobné aktivity.

(SoKu / MaKu)

• Verejná zbierka biela pastelka

14. 10. 2024

Biela pastelka zlepšuje život tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii.
            20. septembra sme sa zapojili do verejnej zbierky. Ďakujeme všetkým, ktorí sa svojím príspevkom rozhodli podporiť nevidiacich a slabozrakých v ich úsilí o samostatný a plnohodnotný život. Zakúpením bielej pastelky sme im prejavili svoju spolupatričnosť. Na akcii organizačné participoval náš žiacky parlament. Ďakujeme!

• Kŕmenie koní :)

11. 10. 2024

Kôň je krásne majestátne zviera. Symbol sily, nespútanosti, ale aj tvrdej práce. Je to šľachetné zviera, v ktorom sa spája láska, odvaha, ale aj rebélia a pravá sila. Môžu byť vernými spoločníkmi, môžu pohladiť Vaše srdce, upokojiť Vašu dušu a liečiť.

V rámci trávenia voľného času v ŠKD sa žiaci 3.A a 3.B triedy boli pozrieť na tieto krásne fascinujúce stvorenia a s láskou sme im ponúkli vitamíny. :)

ŠKD LuJu

• Október - mesiac úcty k starším

7. 10. 2024

,, Babička ma naučila variť si čaj s medom.

Opravovať, čo kde treba, to zas robím s dedom.

Moji starkí šikovní sú a všeličo vedia.

Aj keď dačo vyparatím, našim nepovedia.

Sú to verní kamaráti, často u nich bývam.

Raz im všetko s láskou vrátim,

v  srdiečku ich skrývam. "

Mesiac október by mal byť pre nás aj pripomienkou, ako si uctiť starších ľudí v našom okolí. A tak ani žiaci ŠKD 1.B. triedy nezabudli na svojich starých rodičov, dedkov, babičky a pripravili pre nich malý darček plný lásky a vďaky za ich lásku a starostlivosť.

/VO/

• Slávnostné otvorenie školského roka

28. 8. 2024

Riaditeľstvo ZŠ s MŠ oznamuje žiakom a rodičom tunajšej školy, že slávnostné otvorenie školského roka 2024/2025 sa uskutoční dňa 02.09.2024 (pondelok) o 9.00 hodine pred hlavným vchodom budovy základnej školy.

Školský klub detí a obedy v školskej jedálni pre prihlásených žiakov budú zabezpečené od 03.09.2024 – utorok.

PaedDr. Adriana Oravcová

• Škôlkari v ZOOKONTAKT a Važeckej jaskyni

28. 6. 2024

Návšteva ZOO je pre deti vždy radostnou udalosťou. Každoročný výlet za zvieratkami do ZOO v SNV sme v tomto roku zmenili a s detičkami sme navštívili ZOOKONTAKT Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. A neoľutovali sme!!!

Celým parkom nás previedli skvelí ošetrovatelia, ktorí nám pútavo porozprávali o všetkých zvieratkách, ich spôsobe života, výnimočnosti i starostlivosti o ne. Deťom odpovedali na ich zvedavé otázky. Nie nadarmo je ich mottom: "Prevediem ťa svetom zvierat tak, ako si to ešte v žiadnej ZOO nezažil".

Mali sme možnosť ísť do výbehu a pohladkať napríklad kenguru, korytnačky, zajace, vidieť rôzne plazy, pavúky, vtáčikov, ale aj leva, tigra, bratov medveďov - tie sme ale pre istotu pozorovali z bezpečnej vzdialenosti.

Keďže nám v bruškách začali žabky vyhrávať, posilnili sme sa výdatným obedom a po ňom nás čakalo predstavenie sokoliarov. Mali sme možnosť vidieť rôzne sovy, sokoly, ktoré prelietavali ponad publikom a poniektorým detičkám pristáli aj na hlave. Na záver sme sa previezli vláčikom do tunela plného rôznych nástrah, no my sme sa z nich veru nasmiali až do popuku.

Po ceste späť sme sa trošku  schladili vo Važeckej jaskyni - pozorovali sme kvapľové úkazy, jazierka, kosti z medveďov.

Bol to jeden nádherný, výnimočný deň plný neopísateľných a nezabudnuteľných zážitkov nielen pre deti, ale aj pre nás dospelých, ktoré navždy ostanú v našich srdciach.

BK