• Informácie

• Mgr. Ľubomíra Pálfi

E-mail: lubomira.palfi@zsspsobota.sk

Telefón:  (pozri kontakty školy)

Konzultačné hodiny:  PONDELOK  13:30 –  14:30

Konzultácie v inom čase sú možné po vzájomnej dohode (možné dohodnúť telefonicky alebo emailom).

Špeciálny pedagóg pomáha riešiť problémy a poskytuje špeciálno-pedagogický servis žiakom so ŠVVP (špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami): žiakom so špecifickými vývinovými poruchami učenia, správania, aktivity a pozornosti, s narušenou komunikačnou schopnosťou, zmyslovo a telesne postihnutým žiakom, tiež žiakom s mentálnym postihnutím.

Cieľom činnosti špeciálneho pedagóga je optimalizovať vzdelávací a osobnostný vývin žiakov so ŠVVP, t.j. prispieť k úpravám či zlepšeniu ich výkonov, respektíve zabrániť ich ďalšiemu zhoršovaniu. Školský špeciálny pedagóg pracuje v oblasti výchovno-vzdelávacej a poradensko-konzultačnej.

Hlavnú náplň práce tvorí priama práca so žiakmi so ŠVVP, individuálne alebo v malých skupinkách. Podľa stanoveného rozvrhu prichádzajú vybraní žiaci do učebne špeciálneho pedagóga (1- 2 hodiny týždenne). Reedukačné hodiny u každého žiaka sú prispôsobené výsledkom psychologickej a špeciálnopedagogickej diagnostiky, to znamená, že sú zamerané na tie oblasti, v ktorých majú títo žiaci deficity. Časť hodiny je možné vyučiť aj na objasnenie edukačného obsahu, ktoré sa žiakovi nepodarilo pochopiť. Špeciálno-pedagogická intervencia vo forme reedukačných cvičení je primárne venovaná žiakom 1.- 6. ročníka. Žiakom 7. – 9. ročníka (po 13. roku) s vývinovými poruchami učenia je určené cielené doučovanie. Reedukačné cvičenia už nenavodia pozitívne zmeny, nakoľko proces vnímania je ukončený. Práca so žiakmi so ŠVVP si vyžaduje diferencovanú prípravu na každého žiaka osobitne, a to z hľadiska obsahu vzdelávania, metód a organizačných foriem práce, konzultácií s vyučujúcimi a rodičmi.

Náplň práce školského špeciálneho pedagóga

• Vykonáva mapovanie žiakov (depistáž) a priebežnú orientačnú diagnostiku jednotlivých žiakov s ťažkosťami v učení a v správaní, zhromažďuje, spracováva podklady a dáva podnet k vykonaniu psychologickej, resp. špeciálnopedagogickej diagnostiky, ktorú zabezpečuje Centrum poradenstva a prevencie. Podieľa sa na edukácii žiakov so ŠVVP, poskytuje im odbornú starostlivosť v zmysle individuálnych špeciálno-pedagogických, terapeutických a rehabilitačných služieb.
        • Spolupracuje s odbornými zamestnancami zariadení poradenstva a prevencie.
        • V spolupráci s triednym učiteľom vypracováva individuálny vzdelávací program (IVP) pre žiakov so ŠVVP a je nápomocný vyučujúcim pri vypracovávaní a vyhodnocovaní individuálnych plánov v jednotlivých predmetoch podľa potreby.
        • Vedie a pravidelne aktualizuje dokumentáciu žiakov so ŠVVP (záznamy, žiadosti, správy, , hodnotenia...).
        • Poskytuje konzultačné a poradenské služby zákonným zástupcom individuálne začlenených a ostatných problémových žiakov v záujme zlepšenia školského prospechu, správania a školskej pripravenosti detí.
        • Poskytuje konzultačné, odborné poradenské služby, metodickú pomoc a odbornú literatúru pedagógom, ktorí majú v bežných triedach žiakov so ŠVVP. Predkladá návrhy a podnety na skvalitnenie a zefektívnenie výchovno-vzdelávacej práce so žiakmi so ŠVVP.
        • Spolupracuje s rôznymi inštitúciami v mnohých oblastiach (výchovný poradca, klinický logopéd, pediater, pedopsychiater, psychológ, detský neurológ, ÚPSVAR…)
        • Pravidelne sleduje legislatívne zmeny v oblasti špeciálneho školstva a starostlivosti o žiakov so ŠVVP, pripravuje podklady k spracovaniu problematiky asistencie k žiakom so ŠVVP.
        • Zabezpečuje špeciálno-pedagogický servis pri zápise žiakov do 1.ročníka.
        • Pripravuje a zabezpečuje materiály pre priamu prácu so žiakmi (pracovné listy, výukové programy, didaktické pomôcky, cvičenia a pod.).
        • Podieľa sa na vypracovaní metodických materiálov pre potreby učiteľov a rodičov.
        • Sleduje moderné metódy a techniky v starostlivosti o žiakov so ŠVVP a snaží sa o ich implementovanie do praxe.