• Šikanovanie v škole

        • STOP ŠIKANEaj v mladšom školskom veku a so stále pribúdajúcou agresivitou a brutalitou. Šikanovanie sa stalo celosvetovým problémom, keď sa začalo objavovať aj na školách a to nie len u detí v období puberty a adolescencie, ale už u predškolákov.

          Podľa celoslovenského prieskumu, ktorý sa robil na 20 základných školách priamo pocítilo šikanovanie 43% žiakov, t.j. každé piate dieťa !

           

          ČO JE TO ŠIKANOVANIE ?

           

          Pojem šikanovanie pochádza z francúzskeho chicane, čo znamená zlomyseľné obťažovanie, týranie a prenasledovanie.

          Definície šikanovania sú však rôzne, ale majú spoločné základné znaky :           

          1. jasný cieľ ublížiť

          • fyzicky - útoky, krádeže, poškodzovanie vecí priamo psychicky - ponižovanie, nadávky, vyhrážky                  
          • nepriamo - ignorovaním

          2. incidenty sú opakované

          3. nepomer síl medzi útočníkom a obeťou

           

          NÁSLEDKY ŠIKANOVANIA

           

          Následky šikanovania sa v neskoršom veku a dospelosti neodrazia iba na obeti, ale aj na agresorovi.

          Utrpenie obetí sa skôr či neskôr skončí, pretože si v dospelosti môžu vybrať prostredie, v ktorom sa budú pohybovať, ale na ich osobnosti zostávajú trvalé stopy.

          Detskí agresori si vo vyšších ročníkoch často zhoršujú prospech, stávajú sa členmi pochybných skupín a v dospelosti majú viac problémov so zákonom.

           

          ŠIKANOVANIE V ŠKOLSKOM PROSTREDÍ

           

          Prostredie školy a jej atmosféra sú (či sa nám to páči alebo nie) vhodné pre rozvoj šikanovania. V škole je množstvo priestorov, kde sa dá uniknúť z dohľadu pedagógov. Hromadné príchody a odchody sú tiež ideálne na nepostrehnuteľné ubližovanie slabším spolužiakom. Veľmi často k šikanovaniu dochádza v ústraní, kde nechodia dospelí, kde je prítomná len obeť a agresor, alebo skupina agresorov.

          Často sa však týranie spolužiaka odohráva priamo v triede medzi ostatnými spolužiakmi, ktorí sa na ochranu obete nepostavia zo strachu, ľahostajnosti alebo preto, že obeťou ja nesympatický žiak. Časť triedy sa na šikanovaní dokonca dobre zabáva a preto ani nemá záujem o túto dobrú zábavu prísť.

          S rozvojom informačných a komunikačných technológií sa šikanovanie prenieslo aj do tejto oblasti.

          Elektronické šikanovanie (cyberbulying), kyberšikana, je definované ako zneužívanie mobilných telefónov a internetu na posielanie agresívnych a nenávistných správ za účelom zastrašovania ich príjemcu. (www.zodpovedne.sk) Internetové prostredie poskytuje veľké možnosti na tieto aktivity.

          Elektronický násilník zažíva pocit zadosťučinenia, keď môže inú osobu vystrašiť, zosmiešniť, rozrušiť a zneistiť posielaním nevhodných textových správ, fotografií  a mailov.

           

          STRATÉGIA NAŠEJ ŠKOLY

           

          Zvládanie agresívneho správania je veľmi zdĺhavý proces, ktorého úspech tiež závisí od spolupráce všetkých zainteresovaných zložiek. Po jeho zistení je nutné začať okamžite konať a to tak škola, ako aj rodičia a pedagogicko-psychologická poradňa. Nikdy netreba čakať s riešením, či nechať deti nech si to medzi sebou vyriešia sami. Takýto postup môže mať veľmi vážne, dokonca tragické následky. Vhodné je tiež ak dá škola jasný signál, že šikanovanie nebude v žiadnej forme tolerovať.

          Naša škola si v tomto školskom roku pre vlastnú potrebu urobila  prieskum šikanovania, ktorému predchádzalo informovanie všetkých učiteľov o jej charakteristikách a prejavoch i spôsoboch postupu pri jej riešení.

                   Nasledovali diskusie na tému šikanovania v triedach a na základe tohto bol urobený prieskum situácie na našej škole. Zúčastnilo sa ho 253 žiakov I. aj II. stupňa a jeho cieľom bolo zistiť situáciu na našej škole, aby sme vedeli kde k šikanovaniu dochádza a mohli urobiť opatrenia na nápravu tohto stavu.

                    Konkrétne prípady šikanovania sme podľa odporúčaných postupov okamžite riešili a to v spolupráci rodičov tak obete, ako aj agresora. Bolo im tiež odporúčané odborné poradenstvo a pomoc pedagogicko-psychologickej poradne v Poprade.

           

          ODPORÚČANIA RODIČOM

           

                      Ako by mali rodičia rozpoznať, že sa ich dieťa stalo obeťou šikanovania? Mali by zvýšiť pozornosť ak sa u ich dieťaťa vyskytnú niektoré z príznakov šikanovania, napr.

          • dieťa nemá priateľa, či spolužiaka s ktorým by trávilo voľný čas, nechodí na návštevy k iným deťom
          • zaspáva s plačom, má nepokojný spánok, zo spánku často vykrikuje.
          • nápadne často hlási stratu či poškodenie osobných vecí alebo školských pomôcok
          • neodôvodnene žiada o peniaze, prípadne ich doma kradne
          • býva doma smutné, apatické, prejavujú sa u neho výkyvy nálad alebo je nečakane agresívne voči súrodencom, rodičom či iným deťom
          • stráca záujem o školu, učenie, nevie sa sústrediť
          • dieťa chodí zo školy hladné aj keď malo desiatu alebo peniaze na ňu
          • dieťa nechodí do a zo školy najkratšou cestou, cesty strieda, prípadne často mešká
          • ráno sa opakovane prejavuje jeho nechuť ísť do školy, odkladá odchod z domu, má bolesti brucha či opakovane ráno zvracia     

               

          Ak má rodič podozrenie, alebo sa potvrdí, že dieťa je obeťou šikanovania mal by sa (podľa odporúčania špeciálneho pedagóga) zachovať nasledovne:

          „ V prvom rade musí svojmu dieťaťu poskytnúť maximálnu dôveru a oporu. Rodič by nemal dieťaťu nadávať, kričať a robiť mu výčitky. V záujme posilňovania sebadôvery dieťaťa sa rodičia majú snažiť čo najviac ho povzbudzovať a posilňovať pocit bezpečia, dôvery k rodičom.

          Ak je šikanovanie v závažnom štádiu, môže rodič nechať dieťa doma a ísť riešiť problém do školy sám.

          V prípade ublíženia na zdraví je dobré, ak rodič kontaktuje lekára, alebo psychológa na zistenie a zdokumentovanie ujmy.

          Je nevyhnutné čo najskôr navštíviť riaditeľa školy, triedneho učiteľa a pod. V prípade, že rodič ťažko zvláda svoje emócie, je najlepšie problém riešiť cez pedagogicko-psychologickú poradňu, ktorá zabezpečí kompletný a nestranný servis bez nebezpečných emócií a hnevu zo strany rodičov obete aj agresora.“

           

          www.prohuman.sk/pedagogika/sikanovanie-v-skolskom-prostredi-a-jeho-trestno-pravne-hladisko

          www.zodpovedne.sk

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou, Vagonárska ulica 1600/4, 058 01 Poprad - Spišská Sobota
      • +421 52 77 69 088 - Základná škola +421 910 890 470 - Riaditeľ školy +421 911 240 110 - Zástupca riaditeľa pre 2. stupeň +421 903 617 262 - Zástupca riaditeľa pre 1. stupeň +421 911 240 115 - Ekonóm školy +421 52 77 69 435 - Školská jedáleň +421 910 890 516 - Vedúca ŠJ +421 52 77 69 536 - Materská škola +421 910 890 506 - Zástupca riaditeľa pre MŠ
      • Vagonárska ulica 1600/4 05801 Poprad - Spišská Sobota Slovakia
      • 17068223
      • 2020951823
      • Základná škola s materskou školou, Vagonárska ulica 1600/4, 058 01 Poprad - Elokované pracovisko MŠ
      • Prešovský
      • Poprad
      • Mesto Poprad
      • Základná škola s materskou školou, Vagonárska ulica 1600/4, 058 01 Poprad - Spišská Sobota
    • Prihlásenie